عضو شورای عالی بورس در گزارش پول من

سازمان بورس می توانست برای كنترل بازار، تصمیمات بهتری بگیرد

سازمان بورس می توانست برای كنترل بازار، تصمیمات بهتری بگیرد به گزارش پول من عضو شورایعالی بورس اظهار داشت: سازمان بورس می توانست به جای كاهش دامنه نوسان، فرایند افزایش ورود شركت های دولتی به بورس را تسهیل كند.سعید اسلامی بیدگلی در گفتگو با خبرنگار مهر، بخشنامه كاهش دامنه نوسانات بازار سرمایه از ۵ به ۲ درصد (جزئیات بخشنامه) را مصوبه هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار و نه مصوبه شورایعالی بورس اعلام نمود و اضافه كرد: به صورت كلی تصمیم گیری درباره حجم مبنا و دامنه نوسانات در اختیار هیئت مدیره سازمان بورس است؛ البته شورایعالی بورس بعنوان نهاد ناظر بر سازمان بورس، می تواند به خیلی از موضوعات ورود كند. اما اینطور نیست كه در هر زمان و برای هر موضوعی كه بخواهد، جلسات شورایعالی را تشكیل دهد. ولی بخشنامه جدید، در انتها جلسه روز گذشته هیئت مدیره سازمان بورس صادر گردیده است.
وی افزود: سازمان بورس و اوراق بهادار با هدف خاصی این بخشنامه را صادر كرده و باید بررسی شود كه آیا می توانند به این هدف برسند یا خیر؛ مسأله اینجاست كه بخش مهمی از رشدهایی كه هم اكنون در بازار سرمایه رخ می دهد، ناشی از هیجانات است و همزمان با آن هم پول زیادی وارد بازار سرمایه می شود؛ فعالان بازار سرمایه نگران رشد بعضی از شركت ها و صنایع بودند و این نگرانی ها به سازمان بورس منتقل شد و نهایتاً تصمیم گرفتند دامنه نوسان را كاهش دهند.
عضو شورایعالی بورس خاطرنشان كرد: یكی از تصمیمات اصلی دولت برای كاهش این التهابات می توانست این باشد كه بلوك های جدیدتری از سهام شركت های دولتی وارد بورس شده و فرآیندهای ورود شركت های جدید و واگذاری ها هم تسهیل شود. همینطور سهام شناور شركت ها در سطح شركت های بورس افزایش یابد تا ظرفیت جذب نقدینگی برای بازار سرمایه در مجموع افزایش یابد تا ورود نقدینگی جدید، صرفاً به افزایش قیمت منجر نشود بلكه منجر به بزرگ شدن ارزش پایه بازار و بیشتر شدن سهم منابع تأمین مالی از راه بازار سرمایه شود.
وی خاطرنشان كرد: دلیل اصلی تصمیم تازه هیأت مدیره بورس این است كه سازمان بورس نگران افزایش رفتارهای هیجانی میان سهامداران است؛ بنابراین این بخشنامه را صادر كرد.
آیا سازمان بورس با فشار دولت تن به اتخاذ این تصمیم داد؟ / ‬دولت طرفدار افزایش نرخ ارز است؟
اسلامی بیدگلی در پاسخ به این پرسش كه با عنایت به مخالفت های گذشته رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، با دریافت تصمیم های خلق الساعه و ناگهانی و دستوری برای ساماندهی بازار سرمایه، آیا این تصمیم اخیر سازمان بورس را با اصرار و فشار وزارت امور اقتصادی به بورس تحمیل شده است تا از محل انتقال نقدینگی از بازار سرمایه به بازار ارز و افزایش نرخ ارز، بتواند كمبود بودجه جاری را جبران كند؟ اظهار داشت: به نظر من دولت هم اكنون آمادگی اجتماعی افزایش وحشتناك قیمت ارز را ندارد چون این موضوع، تنش زیادی بوجود می آورد.
وی افزود: قیمت ارز طی یك ماه گذشته هم تنش زیادی بوجود آورده بود؛ جذب نقدینگی توسط بازار سرمایه در سال ۹۸ باآنكه نگرانی هایی برای بازار سرمایه ایجاد كرد كه این رفتارهای هیجانی، به اور ولیو (Over Value) شدن سهام منجر شود، اما در مجموع برای اقتصاد كشور مطلوب بود؛ چون كه اگر این حجم نقدینگی وارد هر بازار دیگری می شد، احتمالاً این بازارها را به هم می ریخت؛ فعلاً هم سرمایه های اجتماعی به قدری نیست كه گنجایش به هم ریختگی بازارهای سرمایه گذاری را داشته باشد.
عضو هیئت علمی دانشكده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی تصریح كرد: دولت هم علاقه ای به افزایش شوك آور نرخ ارز در شرایط كنونی ندارد.
وی اضافه كرد: به نظر من باید با عنایت به این كه سازمان بورس، دلیل صدور این بخشنامه را كنترل سفته بازی و رفتارهای هیجانی اعلام نموده، فرصتی بدهیم تا نتیجه آنرا ببینیم ضمن اینكه این تصمیم شاید برای فعالان بازار، تصمیم ناگهانی بوده است، اما مدیران نهادهای مالی دو هفته ای بود كه در جریان بحث و بررسی این مورد بودند و برای آنها ناگهانی نبود.
تصمیم سازمان بورس، رانت زا و انحصاری است؟
دبیركل كانون نهادهای سرمایه گذاری در پاسخ به این پرسش كه آیا عدم اطلاع رسانی به هنگام در مورد این تصمیم و در جریان نبودن ذی نفعان بازار سرمایه از مباحثات مدیران نهادهای سرمایه گذاری پیرامون تصمیم سازمان بورس برای كاهش دامنه نوسانات به ۲ درصد، به شكلی ایجاد انحصار و رانت برای عده ای خاص محسوب نمی شود؟ اظهار داشت: این افراد در جریان زمان اجرای آن نبوده اند ضمن اینكه مباحث فنی كه قرار نبوده وارد حوزه عمومی شود.
وی در پاسخ به این پرسش كه آیا بخشنامه روز گذشته سازمان بورس، منجر به ایجاد صفوف خرید و فروش از روز شنبه در معاملات بازار سرمایه می شود یا خیر؟ تاكید كرد: بزرگترین دغدغه ای كه الان وجود دارد، ایجاد صف های خرید و فروش در معاملات شنبه است و همزمان باید ببینیم كه آیا بر روی میزان ورود پول به بازار هم تاثیر می گذارد یا خیر؟ ضمن اینكه مقرر است تا آخر سال چندین عرضه سهام دیگر را هم شاهد باشیم كه اتفاق خوبی است و از انباشت تقاضا برای سهام نمادهای معدود جلوگیری می كند.
به گفته عضو شورایعالی بورس، انتشار ویروس كرونا در بازار سرمایه تاثیر منفی گذاشته است.
شنبه باید منتظر افزایش صف فروش و كاهش نقدشوندگی سهام باشیم
اسلامی بیدگلی اظهار داشت: اما در مجموع سیگنال هایی كه هم از فعالان بازار سرمایه و هم كارشناسان دریافت می نماییم، هم سمت و سوی حمایتی و هم سمت و سوی انتقادی از این تصمیم را دریافت كرده ام؛ ولی بیشتر از آنكه نگران رشد یا افت شاخص ها باشم كه مسئولیت آن بر عهده سازمان بورس یا نهاد رگولاتوری بازار سرمایه نیست و این سازمان صرفاً باید بر شفافیت و عملیاتی بازار نظارت كند، نگران تشكیل صف ها و كاهش نقدشوندگی بازار هستم كه این نگرانی باید مرتفع شود.

1398/12/15
19:30:30
5.0 / 5
3785
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما