رئیس سازمان خصوصی سازی :

جزئیات ورود سهامداران عدالت به بورس

جزئیات ورود سهامداران عدالت به بورس به گزارش پول من رئیس سازمان خصوصی سازی با تشریح جزئیات آزادسازی سهام عدالت اظهار داشت: سامانه سهام عدالت امروز رونمایی می شود و مردم ۳۰ روز فرصت دارند انتخاب كنند كه مدیریت سهام شان را راسا انجام خواهند داد یا خیر.علیرضا صالح در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به موافقت رهبر انقلاب با آزادسازی سهام عدالت اظهار داشت: سامانه سهام عدالت امروز رونمایی می شود و مردم تا ۳۰ روز فرصت دارند انتخاب کنند که آیا می خواهند راسا وارد بورس شوند یا خیر.
وی توضیح داد: اگر مردم انتخاب کنند که مستقیم وارد بورس شوند، سهام شان را جدا کرده و به سپرده گذاری بورس می دهیم تا سهام را به نام خودشان کند؛ اما آنهایی که به سامانه وارد نشوند، به معنای آن است که قصد ندارند برای معامله سهام شأن، راسا وارد بورس شوند؛ بنابراین، مدیریت سهام این گروه از مردم بوسیله شرکت سرمایه گذاری استانی خواهد بود و مردم سهام آن شرکت ها را می توانند خریداری کنند. در این صورت سود مثل سالهای قبل است و فرق در این است که یک شرکت سرمایه گذاری سهام مردم را مدیریت می کند.
وی اشاره کرد: افراد باید توجه داشته باشند که وقتی سهام یک دفعه به نامشان شد، دیگر نمی توانند برگردند و سهامشان را در شرکت سرمایه گذاری استانی بگذارند برای اینکه در این صورت مشمول مالیات می شوند و فقط یک دور از مالیات معاف هستند. بدین سبب پیشنهاد می نماییم افرادی باید وارد سامانه شوند و سهامشان را در اختیار خودشان بگیرند که حتما دانش و تجربه لازم برای حضور در بورس را دارند.
سامانه سهام عدالت ساعت ۱۴ امروز آماده سرویس دهی می شود
رئیس سازمان خصوصی سازی با اشاره به زمان فعال شدن سامانه، اظهار داشت: سامانه آماده است و از هشت بامداد امروز بارگذاری سرورها را آغاز کردیم، احتمالاً ساعت ۱۴ امروز بارگذاری کامل می شود. در سایت سازمان خصوصی سازی بخشی را برای آموزش افراد در نظر خواهیم گرفت.
وی افزود: تا ۳۰ روز مردم فرصت دارند که انتخاب کنند که آیا راسا می خواهند وارد بورس شوند یا خیر. هر ۱۰ روز هم گزارش گیری کرده و گزارش را به بورس می دهیم.
سهام چه شرکت هایی به مردم واگذار می شود؟
صالح در پاسخ به این پرسش خبرنگار مهر که هر فرد سهام چه شرکتی را می تواند در اختیار بگیرد؟ اظهار داشت: ۳۶ شرکت بورسی و ۱۴ شرکت غیربورسی داریم؛ سهام شرکت های غیربورسی در شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت استان باقی می ماند و بوسیله سهام سرمایه گذاری استانی می توان ورود کرد تا اینکه به تدریج یکی یکی وارد بورس شوند و سهام آن افراد هم به تدریج جدا و به آنها داده می شود.
صالح اظهار داشت: همه سهامداران از هر ۳۶ شرکت بورسی سهام دارند. در واقع دو نوع سهامدار داریم یک سری از مشمولان تحت پوشش کمیته امداد هستند که تخفیف ۵۰ درصدی داشتند و سهامشان یک میلیون تومانی است و مابقی مشمولان مردم عادی بودند که سهامشان ۵۳۰ هزار تومان بوده است. همه مشمولان به یک میزان از شرکت ها سهام را دارند این طور نبوده که فردی از یک شرکت سهام داشته باشد و از شرکت دیگر، سهام نداشته باشد.
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: هر کسی در این ۳۰ روز اعلام نماید که خواستار مدیریت سهام توسط خودش است، بوسیله سپرده گذاری بورس، کد بورسی به فرد داده می شود. اما احراز هویت فرد، زمانی انجام می شود که قصد فروش سهام را داشته باشد. بدین سبب تا وقتی قصد فروش سهام خودرا نداشته باشد، نیازی به مراجعه حضوری نیست.
آزادی عمل و مشوق برای کسانی که مدیریت سهام شان در اختیار شرکت های سرمایه گذاری استانی است
صالح اضافه کرد: افرادی که مدیریت سهام را در اختیار خودشان بگیرند نمی توانند بلافاصله سهام شأن را بفروشند بلکه باید منتظر بمانند تا شورای عالی بورس مکانیزم و دستورالعمل فروش سهام عدالت را بررسی و تصویب کند و شرایط و نحوه فروش مشخص شود؛ این افراد محدودیت هایی دارند؛ اما کسانی که مدیریت سهام شأن توسط شرکت های سرمایه گذاری استانی صورت گیرد، تشویقی دارند و می توانند سهام شرکت سرمایه گذاری استانی را خرید و فروش کنند و آزادی عمل بیشتری دارند.
بورس ایران به بزرگترین بورس دنیا تبدیل خواهد شد
وی گفت: از یک ماه آینده که سهام عدالت منتقل شود بورس ایران با ۶۰ میلیون سهامدار مستقیم و غیرمستقیم، بزرگترین بورس دنیا می شود. بورس قول داده که زیرساخت ها را فراهم آورد.
مشمول کردن ۳۰ میلیون جامانده نیاز به دستور رهبری دارد
صالح اضافه کرد: سهام عدالت سال ۸۵ با مجوز رهبری به وجود آمد بدین جهت برای افزودن شرکت ها و افزایش تعداد سهامداران و ۳۰ میلیون جامانده از شمول سهام عدالت، نیاز به مجوز مجدد رهبر انقلاب داریم.

1399/02/10
20:16:51
5.0 / 5
3389
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما