چه عواملی ارزش پول ملی را تهدید می كنند؟

چه عواملی ارزش پول ملی را تهدید می كنند؟ درحالیكه رئیس كل بانك مركزی حفظ یا تقویت ارزش پول ملی را وابسته به رشد اقتصادی و تولید ملی می داند، یك تحلیلگر اقتصادی ضمن بیان اینكه تضعیف ارزش پول ملی مرگی خاموش برای هر اقتصادی می باشد، به بررسی عواملی كه در كاهش ارزش پول ملی كشور تاثیر گذار هستند، پرداخت.


وحید شقاقی شهری در گفت و گو با ایسنا درباره حلقه های مفقوده حفظ یا تقویت ارزش پول ملی، با اعلان اینکه قسمتی از چالش های کنونی اقتصاد کشور مربوط به کاهش ارزش پولی ملی است، توضیح داد: یکی از اثرات کاهش ارزش پول ملی نوسانات قیمتی، افزایش تورم در اقتصاد ایران است و به جهت اینکه یک کشور از پا دربیاید، کافی است تا ارزش پول ملی آن کاهش پیدا کند. همچنین، تضعیف ارزش پول ملی مرگی خاموش برای هر اقتصادی خواهد بود.
وی ادامه داد: حفظ یا تقویت ارزش پولی ملی به چند عامل بستگی دارد که یکی از این عوامل کاهش و کنترل بدهی های خارجی کشور است که خوشبختانه کشور دراین زمینه با چالشی روبرو نیست و میزان این بدهی کمتر از ۱۰ میلیارد دلار است که نمی تواند ضرری به اقتصاد کشور برساند. ۲ تا ۳ متغیر یا شاخص وجود دارد که سبب تضعیف ارزش پول ملی می شود که یکی از این موارد کسری های تجاری است و در عمده سال های قبل انقلاب بدون احتساب نفت کسری تجاری فزاینده ای داشته ایم. به عبارت دیگر، همیشه واردات کشور بیش از صادرات غیرنفتی بوده است.
این تحلیلگر اقتصادی با اعلان اینکه تشدید کسری های تجاری یکی از عوامل کاهش ارزش پول ملی است، اظهار داشت: ناترازی های ارزی نیز از دیگر عوامل موثر در تضعیف ارزش پول ملی است که قسمتی از آن به کسری های تجاری و بخش دیگر نیز به برنگشتن ارز حاصل از صادرات غیرنفتی مربوط می شود.
شقاقی با بیان اینکه نرخ تورم در جهان کنترل شده و حدود ۵ درصد است اما این متغیر اقتصادی در کشور ما ارقام بالاتری دارد، افزود: تفاوت نرخ تورم در داخل با خارج از کشور نیز هر سال به تضعیف ارزش پول ملی منجر می شود که برای حفظ آن باید این تفاوت کاهش پیدا کند که این هدف به اجرای سیاست های ضدتورمی احتیاج دارد.
در ادامه این استاد دانشگاه عامل موثر دیگر دراین زمینه را واردات غیررسمی یا قاچاق دانست و معتقد می باشد که این امر سبب می شود تا ارز از کشور بیرون رود. همچنین، واردات بی رویه و کالاهای لوکس نیز ارزبری بالایی دارند و در این راستا موثر است.
او در آخر سخنانش اشاره کرد که برای کالاهای تولیدی به مواد اولیه، واسطه ای و تجهیزاتی نیاز داریم که این مساله هم سبب ارزبری از اقتصاد کشور می شود و در نهایت ارزش پول ملی را با تضعیف مواجه می کند. بنابراین، برای حفظ یا تقویت ارزش پول ملی باید حضور این عوامل در اقتصاد کشور کمتر شود یا از بین رود.
این اظهارات درحالی است که قبل از این، رئیس کل بانک مرکزی درباره حفظ ارزش پول ملی گفته بود که حفظ یا تقویت ارزش پول ملی به تولید ملی و رشد اقتصادی وابسته است و باید دراین زمینه به رشد اقتصادی کشور تکیه کرد که با رشد اقتصادی ارزش پول ملی هم تقویت می شود.
همچنین، وی معتقد می باشد که تقویت صادرات هم می تواند به ارزش پول ملی کمک می نماید اما مهم تر از این موارد، اگر نتوانیم تورم و نقدینگی را کنترل نماییم، نمی توان ارزش پولی را حفظ یا تقویت کرد زیرا، تورم هم می تواند به نوسانات ارز و هم به فعالیت سفته بازانه دامن بزند.1399/06/06
23:23:36
5.0 / 5
1821
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بانك , بانك مركزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما