پرداخت وام اجاره به ۱۹۱ هزار مستاجر

پرداخت وام اجاره به ۱۹۱ هزار مستاجر به گزارش پول من با وجود آنکه ۸۲۸ هزار نفر مشمول دریافت تسهیلات کمک ودیعه مسکن شناخته شدند به علت کامل نبودن استعلامهای لازم و نداشتن مدارک مستدل نفرات خیلی از دریافت وام جا ماندند و طبق آخرین آمار ۳۵۵ هزار نفر به بانک معرفی شده اند و ۱۹۱ هزار نفر وام را دریافت کرده اند.


به گزارش پول من به نقل از ایسنا، تسهیلات مرابحه خرید کالا و خدمات یا همان وام اجاره قرار بود در شرایط کسادی اقتصاد و معیشت خانارها ناشی از اپیدمی ویروس کرونا کمکی برای مستاجران باشد اما به نظر می آید با عنایت به طولانی شدن فرایند پرداخت به اهداف مورد نظر نرسیده است. پرداخت این تسهیلات از روز یکم شهریورماه در حدود ۱۳ هزار شعبه بانک سراسر کشور شروع شد اما آنقدر روند آشنایی کارکنان بانک با کارتابل وزارت راه و شهرسازی طول کشید که حالا با گذشت بیشتر از چهار ماه خیلی از مستاجران موفق به دریافت تسهیلات نشده اند.
طبق آخرین آماری که مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی ارائه کرده، حدود ۹۲۰ هزار نفر برای دریایت تسهیلات کمک ودیعه مسکن ثبت نام کردند که ۸۲۸ هزار نفر حائزشرایط شناخته شدند. تعدادی هم به علت کامل نبودن استعلام های لازم و همینطور نداشتن مدارک مستدل از دریافت وام ودیعه مسکن، جا ماندند. هم اکنون کسانی که بانک خویش را برای دریافت تسهیلات ودیعه مسکن انتخاب کردند ۳۵۵ هزار نفر هستند و این افراد هم با پیامک هایی که از جانب وزارت راه و شهرسازی به آنها اعلام گردید به بانک ها برای دریافت وام رجوع کردند.
به قول پروانه اصلانی، از حدود ۳۵۵ هزار نفری که بانک را برای دریافت تسهیلات وام اجاره مسکن انتخاب کردند، حدود ۲۳۰ هزار نفر در بانک ها تشکیل پرونده دادند و ۱۹۱ هزار نفر هم وام ودیعه مسکن را دریافت نمودند که مجموع رقم پرداخت شده طبق تازه ترین آمار، ۳.۹ هزار میلیاردتومان است.
وی در مورد خصوصیت ها و شرایط دریافت وام توضیح داد: برای افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی داشتن اجاره نامه همراه با کد رهگیری حذف گردیده است و تنها معرفی نامه سازمان بهزیستی و کمیته امداد کفایت می کند. بقیه افراد باید برای اجاره نامه های خود کد رهگیری دریافت نمایند و در عین حال باید وثایق بانکی را هم به بانک ارائه بدهند.
اصلانی افزود: الان برای پرداخت وام ودیعه مسکن سابقه داشتن چک برگشتی بررسی نمی گردد و برای افراد کم درآمد تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی هم ارائه گواهی سهام عدالت کافی است.
مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن ضمن اشاره به اینکه رویکرد سیستم بانکی، همراهی با مردم در پرداخت تسهیلات اجاره مسکن بوده است، در بیان استقبال کم مردم از اجرای این طرح اظهار داشت: بسیاری از مردم پیامک های ارسالی را ندیده و یا بی توجه به آن بودند. در عین حال با عنایت به این که یکی از شروط داشتن کد رهگیری بود و برخی از مستاجران کد رهگیری نداشتند عملا از دریافت این تسهیلات جاماندند. در عین حال یکی از شروط مهم پرداخت این وام توسط سیستم بانکی ارائه گواهی درآمدی توسط مستاجران است که به علت نداشتن این گواهی، بخش عمده دیگری هم عملا این امکان را نیافتند.
به گزارش پول من به نقل از ایسنا، تسهیلات مرابحه خرید کالا و خدمات یا همان وام کمک ودیعه اجاره به میزان ۵۰، ۳۰ و ۱۵ میلیون تومان، از اوایل مردادماه در ستاد ملی مقابله با کرونا به تصویب رسید. سود این تسهیلات ۱۳ درصد است. نحوه بازپرداخت آن بدین صورت است که در روش اول، گیرندگان وام (مستأجران) می توانند تسهیلات را یک ساله دریافت نمایند و صرفاً سود آنرا ماهانه بپردازند و در انتهای سال، اصل آنرا پرداخت کنند. در روش دوم، متقاضیان می توانند وام را سه ساله دریافت نمایند و در مدت ۳۶ ماه اصل و فرع آنرا به بانک بپردازند. مستاجران در تهران ماهانه ۵۴۰ هزار تومان، کلانشهرها ۳۲۰ هزار تومان و سایر شهرها ۱۶۰ هزار تومان پرداخت خواهند کرد.
با عنایت به مشکلات بوجود آمده برای خانوارها در شرایط اقتصادی و بهداشتی کشور ناشی از شیوع کرونا و اجرای بند ۳ مصوبات پنجاه و یکمین جلسه ستاد ملی مدیریت کرونا در تاریخ ۱۳ دی ماه، مهلت پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن­ تا آخر بهمن ۱۳۹۹ تمدید شده است.
منبع:

1399/11/12
13:44:14
0.0 / 5
1124
تگهای خبر: آمار , اقتصاد , بانك , پرداخت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما