آژانس بین المللی انرژی

اشباع جهانی نفت از میان رفت

اشباع جهانی نفت از میان رفت به گزارش پول من آژانس بین المللی انرژی (IEA) پیش بینی نمود تقاضای جهانی برای نفت در فاصله سه ماهه اول تا آخر سال ۲۰۲۱ به میزان ۶.۵ میلیون بشکه در روز بهبود پیدا می کند و رشد عرضه اوپک پلاس و سایر تولیدکنندگان با افزایش پیشبینی شده تقاضا به هیچ وجه برابری نمی نماید.به گزارش پول من به نقل از ایسنا، آژانس بین المللی انرژی در گزارش ماهانه بازار نفت خود بر مبنای آمار مارس که نشان داده است سطح ذخایر نفت کشورهای عضو سازمان توسعه و همکاری اقتصادی تنها ۱.۷ میلیون بشکه بالای میانگین پنج ساله است، اعلام نمود سطح ذخایر نفت کشورهای توسعه یافته به سطح عادی تری برمی گردد.

در گزارش آژانس بین المللی انرژی آمده: بعد از گذشت حدود یک سال از محدودیت عرضه قابل توجه اوپک پلاس، مازاد ذخایر جهانی نفت که در بحبوحه شوک پاندمی کووید ۱۹ بر تقاضا به وجود آمده بود، حدودا برطرف شده و به میانگین معمول برگشته است.

این آژانس ارزیابی خوش بینانه مذکور را در حالی بیان کرد که پیشبینی خود از میزان رشد تقاضا در سال ۲۰۲۱ را به میزان ۲۷۰ هزار بشکه در روز پایین آورد و ۵.۴ میلیون بشکه در روز برآورد کرد. همینطور با عنایت به افت تقاضای اروپا و آمریکای شمالی در سه ماهه اول و کاهش چشم گیر تقاضای هند به علت موج دوم شیوع پاندمی در سه ماهه دوم، برآورد خود از تقاضا برای نفت اوپک در نیمه دوم سال را به میزان ۲۰۰ هزار بشکه در روز کم کرد.

بنا بر گزارش آژانس بین المللی انرژی، حتی اگر تحریمها ضد ایران رفع گردد، اوپک پلاس همچنان لازم است محدودیت عرضه خویش را تسهیل کند. برآورد تولید نفت آمریکا در سال میلادی جاری در مقایسه با گزارش ماه پیش پایینتر بود و آژانس بین المللی انرژی انتظار دارد تولید نفت آمریکا سال جاری به علت کاهش فعالیت شیل و انتظارات پایینتر از میادین خلیج مکزیکو، ۱۶۰ هزار بشکه در روز کاهش پیدا کند.

بر اساس گزارش پلاتس، آژانس بین المللی انرژی اعلام نمود تحت سناریوی فعلی تولید اوپک پلاس، میزان عرضه به حد کافی سریع افزایش پیدا نمی کند تا با احیای پیشبینی شده تقاضا برابری کند. شکاف رو به افزایش میان عرضه و تقاضا راه را برای تسهیل بیشتر عرضه اوپک پلاس و حتی کاهش بیشتر سطح ذخایر هموار خواهد نمود.

منبع:

1400/02/23
10:50:04
5.0 / 5
485
تگهای خبر: آمار , ارز , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما