قائم مقام بانك مركزی:

تدابیر لازم برای تامین ارز كالاهای اساسی اندیشیده شده است

تدابیر لازم برای تامین ارز كالاهای اساسی اندیشیده شده است پول من: قائم مقام بانک مرکزی با اشاره به رشد اقتصادی مثبت کشور در سال 1399، بر خروج اقتصاد از رکود ناشی از شیوع ویروس کرونا و فشار تحریم ها تاکید نمود.


به گزارش پول من به نقل از بانک مرکزی، اکبر کمیجانی در نشست دوره ای با مدیران عامل نظام بانکی اظهار داشت: کوشش های رییس کل سابق بانک مرکزی، نقش به سزایی در ثبات و آرامش پولی و بانکی کشور طی سه سال قبل و در اوج فشار تحریم ها داشت.
وی با اشاره به انتشار گزارش رشد اقتصادی سال ۱۳۹۹ توسط بانک مرکزی اظهار داشت: خوشبختانه عملکرد اقتصاد کشور در سال قبل فراتر از انتظارات بود و ایران باتوجه به شیوع ویروس کرونا و فشار تحریم ها عملکرد خوبی در مقایسه با کشورهای منطقه و سایر کشورهای درحال توسعه داشته است.
کمیجانی اضافه کرد: رشد اقتصادی کشور از فصل دوم سال قبل روند مثبتی را در پیش گرفت و در فصل سوم و چهارم تداوم این روند و بهبود شاخص ها در نهایت سبب رشد اقتصادی مثبت ۳.۶ درصدی در سال ۹۹ شد. رشد اقتصادی بدون نفت نیز در سال ۹۹ معادل ۲.۵ درصد بوده است که در مقایسه با رقم ۱.۱ درصدی سال ۹۸ افزایش مطلوبی داشته است.
قائم مقام بانک مرکزی همین طور اضافه کرد: خوشبختانه در فصل سوم و چهارم سال قبل میزان رشد تشکیل سرمایه ثابت که غالباً منفی بوده است مثبت شد.
کمیجانی با اشاره به ابلاغ شیوه نامه کارت رفاهی و تامین مالی زنجیره تولید به بانک ها اظهار داشت: خوشبختانه بعد از مصوبه سال قبل دولت در این خصوص زیرساخت های لازم برقرار شد و تلاش و اهتمام بانک ها برای اجرای مطلوب شیوه نامه مذکور لازم است.
وی با تشریح اقدامات بانک مرکزی برای تامین ارز کالاهای اساسی و دارو اظهار داشت: تا کنون ۶ میلیارد دلار از مجموعه ۸ میلیارد دلار تکلیف شده برای واردات کالاهای اساسی و دارو امسال توسط بانک مرکزی تخصیص داده شده است و از این مقدار مبلغ ۴.۵ میلیارد دلار بوسیله درآمدهای نفتی و یا به شکل اعتباری تامین شده است.
وی افزود: خوشبختانه تدابیر لازم برای تامین ارز کالاها اندیشیده است.
کمیجانی همین طور اظهار داشت: آرامش لازم در بازار بین بانکی برقرار است و بانک مرکزی اخیراً بوسیله اجرای سیاست پولی کنترل رشد نقدینگی را در دستور کار داشته است.
کمیجانی در ادامه بر لزوم تداوم رعایت سیاستهای احتیاطی رشد ترازنامه بانک ها که از نیمه دوم سال قبل شروع شده است اصرار کرد و با اشاره به وضعیت اضافه برداشت بانک ها گفت خوشبختانه میزان اضافه برداشت بانک ها طی ماه های گذشته به خوبی کنترل شده است و امکان کاهش بیشتر آن نیز وجود دارد.
وی در آخر با اشاره به اجرای قانون جدید صدور چک از شروع سال جاری اظهار داشت: باتوجه به اتمام موجودی چکهای قدیمی، روند استفاده از چک های جدید افزایشی بوده و با توجه به این که اجرای این قانون الزامی است بانک ها باید اهتمام و جدیت لازم در این خصوص را داشته باشند.


منبع:

1400/04/03
14:31:46
5.0 / 5
264
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما