روز خوب بورس های جهانی

روز خوب بورس های جهانی بیشتر شاخصهای مهم بورسی در سطح بالاتری از روز قبل خود بسته شدند.


به گزارش پول من به نقل از بلومبرگ، در حالیکه بیشتر کارشناسان اقتصادی انتظار کاهش یا دست کم ثابت ماندن تورم آمریکا ر اداشتند، متوسط نرخ تورم بزرگ ترین اقتصاد جهان در ۱۲ ماه منتهی به سپتامبر با ۰.۱ درصد افزایش نسبت به دوره مشابه منتهی به ماه قبل به ۵.۴ درصد رسید. این نرخ تورم که ۰.۲ درصد بیشتر از نرخ مورد انتظار قبلی و بالاترین سطح تورمی ثبت شده در آمریکا در ۱۳ سال گذشته بوده، بیشتر از همه تحت تأثیر افزایش قیمت بخش انرژی قرار گرفته؛ بگونه ای که تورم بنزین به ۲۴.۸ درصد رسیده است.
صندوق بین المللی پول در گزارش جدیدی اعلام نمود برآورد خود از متوسط رشد اقتصادی کشورهای جهان در سال ۲۰۲۱ را به ۵.۹ درصد کاهش داده که این رقم ۰.۱ درصد کمتر از برآورد قبلی این نهاد است. صندوق بین المللی پول همینطور انتظار دارد متوسط رشد اقتصادی جهان در سال آینده از رقم سال جاری هم کمتر شده و به ۴.۹ درصد برسد. این نهاد ضمن اشاره به این که اختلال های بوجود آمده ناشی از کرونا بخصوص در بخش تجارت خارجی ادامه خواهد داشت بار دیگر بر لزوم واکسیناسیون تصریح کرد.
احتمال تصویب مالیات جهانی بر درآمد شرکتهای بزرگ تا حد زیادی روی تمایل سرمایه گذاران برای خرید سهام آنها تأثیر منفی گذاشته است. مقرر است از سال آینده حداقل مالیات بر درآمد شرکتهای بزرگ به ۱۵ درصد افزایش پیدا کند. علاوه بر نگرانی های مالیاتی، نگرانی هایی در مورد امنیت سایبری شرکت ها و صدمه پذیری آنها در مقابل حملات هکری وجود دارد. ایلان ماسک هم از انتقال مقر این شرکت به تگزاس بعد از اختلاف با مقامات کالیفرنیا اطلاع داد.
طبق انتظارات، نرخ بیکاری بزرگ ترین اقتصاد جهان تا آخر ماه سپتامبر باز هم کاهشی شد و رقم ۴.۸ درصد را ثبت نمود. این نرخ بیکاری که ۰.۴ درصد کمتر از ماه قبل بوده، کمترین نرخ بیکاری این کشور در طول ۱۸ ماه اخیر است. از آوریل سال گذشته که نرخ بیکاری آمریکا با رسیدن به ۱۴.۸ درصد رکوردشکنی کرد، روند نزولی نرخ بیکاری آمریکا ادامه داشته است. طی این مدت شمار جمعیت بیکاران با تغییری محسوس نسبت به ماه قبل به هشت میلیون و ۲۱۰ هزار نفر کاهش پیدا کرد.
در نخستین هفته ماه اکتبر شمار متقاضیان دریافت مزایای بیکاری در آمریکا با کاهش ۳۸ هزار نفری به ۳۲۶ هزار نفر رسیده که کمی فعالان بازار را نسبت به بهتر شدن وضعیت، حداقل در بازار کار امیدوار کرده است. این کاهش در حالی به ثبت رسید که انتظار می رفت این رقم، ۳۴۸ هزار نفر اعلام گردد. به صورت متوسط شمار متقاضیان هفتگی دریافت مزایای بیکاری در آمریکا حدود ۲۰۰ هزار نفر بود که بعد از انتشار کرونا این رقم به سرعت رو به افزایش رفت.
صندوق بین المللی پول اعلام نمود: اقتصاد جهانی با سرعت بسیار بیشتری از سال قبل درحال حرکت رو به جلو است و این روند بخصوص در کشورهای درحال توسعه نمود بیشتری دارد. با این وجود، به قول این نهاد در نتیجه اختلال در زنجیره تأمین، افزایش حجم نقدینگی و افزایش قیمت کالاهای اساسی در جهان، نرخ تورم به یک مشکل تازه تبدیل گشته است و انتظار نمی رود زودتر از سال آینده این مشکل به خصوص در کشورهای پیشرفته جهان به نحو مطلوبی کمتر شود.
در هشداری آشکار، شاخص خوشبینی به اقتصاد این کشور تا آخر ماه سپتامبر به ۴۶.۸ واحد رسیده که این رقم ۱.۷ درصد کمتر از رقم ثبت شده در ماه قبل است. با عنایت به این روند انتظار می رود ورود جریان سرمایه های جدید به بخش های مختلف اقتصادی آمریکا کندتر شده و دولت مجبور شود به صورت مستقیم نقدینگی بیشتری به بازارها تزریق کند. کار بررسی لایحه پیشنهادی دولت برای تخصیص یک تریلیون دلار اعتبار در مجلس سنا بزودی شروع می شود.
افزایش وحشتناک قیمت نفت و گاز علاوه بر این که روی نرخ تورم کشورهای غربی تأثیر بزرگی گذاشته است، حالا به علت اختلال در فعالیتهای تجاری و اقتصادی به یک نگرانی بزرگ در میان معامله گران بورسی تبدیل گشته است. اوضاع در انگلیس از همه نقاط دیگر پیچیده تر شده اما بنزین نه تنها در این کشور که در آمریکا و خیلی از کشورهای اروپایی دیگر همچون فرانسه و آلمان، به پیشران بالا رفتن نرخ تورم منجر شده و این وضعیت احیانا ادامه خواهد داشت.
تابحال بیشتر از ۲۳۹ میلیون و ۸۹۰ هزار و ۶۴۶ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین چهار میلیون و ۸۸۸ هزار و ۳۰۶ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات در ارتباط با آمریکا با ۷۳۹ هزار و ۶۱۸ نفر، برزیل با ۶۰۱ هزار و ۵۷۴ نفر، هند با ۴۵۱ هزار و ۴۶۸ نفر، مکزیک با ۲۸۲ هزار و ۷۷۳ نفر و روسیه با ۲۱۹ هزار و ۳۲۹ نفر بوده است.
کریس بوشامپ - تحلیلگر بازار سرمایه در موسسه تریدر آی جی - اظهار داشت: یک مسئله آشکار در معاملات بازار این است که هنوز نگرانی های مختلف از شاخصهای کلان اقتصادی مانع از سرازیر شدن بخش قابل توجهی از سرمایه های تازه به بازار می شود و این یعنی بازارها برای آغاز یک دوره صعودی پرقدرت با مشکل مواجهند. این که در نهایت بانکهای مرکزی بخصوص فدرال رزرو تصمیم بگیرند تا سیاست های معکوس سیاست های فعلی را اجرایی کنند، تعیین کننده خواهد بود.
بورس آمریکا
در وال استریت همه شاخص ها صعودی بودند؛ تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالاتری از روز قبل خود بسته شدند.
شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۰۱ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۴ هزار و ۳۷۷.۸۱ واحد بسته شد. شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۳ درصد صعود تا سطح ۴۳۶۳.۸۰ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۷۳ درصد افزایش در سطح ۱۴ هزار و ۵۷۱.۶۳ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۱۶ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۷۱۴۱.۸۲ واحد بسته شد.
شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با صعود ۰.۶۸ درصدی و ایستادن در سطح ۱۵ هزار و ۲۴۹.۳۸ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با پیشروی ۰.۷۵ درصدی در سطح ۶۵۹۷.۳۶ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۶۱ درصد بالا رفت و به ۸۸۸۱.۴۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد خوبی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با صعود ۱.۰۱ درصدی تا سطح ۲۸ هزار و ۴۲۱.۹۲ واحدی بالا رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۱.۴۳ درصد پایین رفت و در سطح ۲۴ هزار و ۹۶۲.۵۲ واحد بسته شد.
در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" کاهش ۰.۵۸ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۴۹۱۱.۴۸ واحد بسته شد. در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۹۶ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۷۳۴۲.۴۰ واحدی به کار خود خاتمه داد.
در میان دیگر شاخصهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن صعودی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است.)
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها کاهشی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۰.۱۲ درصد کاهش به ۸۰.۴۵ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با کاهش ۰.۱۵ درصدی به ازای ۸۳.۲۴ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همینطور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با افزایش ۰.۲۲ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۷۸۸.۲۱ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افزایش ۰.۳۴ درصدی به ازای ۲۲.۹۷ دلار مبادله شد.
منبع:

1400/07/22
13:26:42
5.0 / 5
244
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , بنزین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما