ماجرای رایگان شدن آب، برق و گاز مدارس چیست؟

ماجرای رایگان شدن آب، برق و گاز مدارس چیست؟ به گزارش پول من نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اواخر سال 1397 با الحاق بندی لایحه بودجه 98 موافقت کردند که به باعث آن هزینه آب، برق و گاز مدارس دولتی مجانی شود؛ این طرح با وجود برخی مخالفت ها، وارد مرحله اجرا شد و از آن زمان تاکنون، در هر سال باردیگر بررسی و تصویب شده است.


به گزارش پول من به نقل از ایسنا، مدارس دولتی کشور از سال ۱۳۹۸ تا حالا از پرداخت هزینه آب، برق و گاز معاف شده اند و از آن زمان تاکنون، اجرای این طرح هر سال مورد موافقت مجلس قرار می گیرد؛ امسال نیز برمبنای موافقت اعضای کمیسیون تلفیق در جریان بررسی لایه بودجه، مصوب شد کلیه رده های بسیج شامل حوزه ها و پایگاه های مقاومت، سالن های فرهنگی و ورزشی، از پرداخت کلیه حق انشعابات شامل آب، برق، گاز و عوارض شهرداری معاف شوند.
همین طور با تصویب کمیسیون تلفیق بودجه و در پشتیبانی از آموزش و پرورش، تعرفه مصرف آب، برق و گاز تا سقف الگوی مصرف برای کلیه مدارس کشور، در سال ۱۴۰۱ رایگان می شود.
این مصوبه اما از زمان اولین تصویب، مخالفانی همچون وزارت نیرو داشت چونکه طبق اعلام، با سیاست های مدیریت مصرف و فرهنگ سازی مطابقت نداشت؛ در همان زمان رضا اردکانیان - وزیر وقت نیرو در این رابطه گفته بود که با وجود اینکه قرار شده بود آب و برق مدارس به سبب سیاست های مدیریت وزارت نیرو اجرائی نشود، اما متأسفانه در صحن مجلس شورای اسلامی این مساله تغییر نمود و ما شاهد بودیم که آب و برق برای مدارس رایگان شد.
تعدادی از کارشناسان نیز معتقدند که اجرای این طرح باعث شده ارزش واقعی آب و انرژی برای دانش آموزان تعریف نشود و در نتیجه باید سیاست ها در این راستا تغییر یابد. داریوش مختاری - کارشناس - ضمن انتقاد از اجرای این طرح طی سالهای قبل به ایسنا اظهار نمود: هرچند که این مساله سبب کاهش هزینه های مدارس می شود اما باید توجه داشت که باتوجه به اهمیت موضوع آب و انرژی، بحث ایجاد فرهنگ مصرف در مدارس مهم تر از کاهش هزینه هاست.
وی با اعلان اینکه مدارس باید ساز و کارهایی را برای کاهش مصرف آب و انرژی لحاظ کنند و آموزش در این رابطه را در صدر کارهای خود قرار دهند، اظهار نمود: رایگان شدن آب، برق و گاز مدارس تبعات منفی هم در این عرصه دارد.
این کارشناس با اشاره به لزوم فرهنگ سازی در مدارس برای صرفه جویی و ایجاد مدیریت مصرف، اشاره کرد: اگر دانش آموزان در مدارس با مفهوم صرفه جویی آشنا گردند، در بزرگسالی به آن پایبند خواهند بود و کشور از منافع آن فیض می برد.
بگفته مختاری، کاهش هزینه مدارس فقط با اجرای این طرح کار منطقی نیست و اساسا لطمه هایی هم به دنبال خواهد داشت چونکه سدی برای فرهنگ سازی می شود؛ مسیرهای حمایتی ما اشکالاتی دارد و اگر می خواهیم از مساجد یا مراکز آموزشی حمایت نماییم، باید توجه داشته باشیم که این مساله به مسئولیت اجتماعی لطمه نزند.
وی با اعلان اینکه می توان یک سقفی را برای این مساله در نظر گرفت و پس از آن سقف تعرفه بصورت پلکانی محاسبه شود، اظهار داشت: در غیر این صورت زمینه برای هدررفت آب و جلوگیری از برنامه های آموزشی ایجاد می شود. بدین سبب اگر مقرر است بخشودگی باشد، باید روش تغییر یابد و قبوض صادر شود و تصمیم بر بخشودگی در شرکتها صورت بگیرد.1400/10/29
19:14:57
5.0 / 5
323
تگهای خبر: ارز , پرداخت , دولت , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما