رئیس مركز ملی بهبود فضای كسب و كار وزارت اقتصاد اعلام كرد

خداحافظی با امضاهای طلایی از آخر تیرماه

خداحافظی با امضاهای طلایی از آخر تیرماه به گزارش پول من رییس مرکز ملی بهبود فضای کسب وکار وزارت اقتصاد اظهار داشت: تا آخر تیرماه همه مجوزها و استعلام های لازم برای کسب وکارها در درگاه ملی بارگذاری شده و از این طریق امضاهای طلایی حذف می شود.


به گزارش پول من به نقل از ایسنا، سیدامیر سیاح - رییس مرکز ملی بهبود فضای کسب وکار وزارت اقتصاد - در یک برنامه تلویزیونی گزارشی از روند صدور مجوز کسب وکار و تسهیل آن ارائه کرد و اظهار داشت: قانون می گوید هر ایرانی که بخواهد کسب و کاری شروع کند نیاز به مجوز دارد و باید شرایط، مدارک و هزینه صدور آن مجوز شفاف، سهل و الکترونیک (غیر حضوری) باشد. بسته به نوع مجوز، روند صدور برخی ها طولانی تر است، مثل تاسیس بیمارستان، شرکت هواپیمایی، گلخانه و... البته برخی دیگر ساده تر است، مثل غذای خانگی، تعمیر قطعات و...
وی افزود: قانون جدید به ما می گوید که استعلام ها را باید دستگاه حکومتی بگیرد. استعلام، یعنی سوال حکومت از حکومت. در حقیقت، فرد نباید نامه ای را به دست گرفته و از این سازمان به آن سازمان برود. به همین دلیل تاکید می کنم هر دستگاهی که نامه ای برای استعلام حضوری صادر کند، تخلف کرده است. در صورت بروز چنین تخلفی، افراد می توانند به درگاه ملی مجوزها مراجعه نموده و بصورت مستند شکایت کنند که حتما پیگیری می شود.
سیاح با اشاره به تعداد مجوزهای صادر شده اظهار داشت: از روزی که طرح ملی صدور مجوزها، یعنی ۶ فروردین، شروع شده است تا به امروز، حدود ۱۱۰ هزار مجوز درخواست شده و حدودا ۲۷ هزار مجوز صادر گردیده است. نسبت «درخواست به صدور مجوز» حدود ۲۵ درصد است که آمار خوبی نیست؛ خصوصاً آنکه عمده آنان مشاغل خانگی هستند که ساده ترین مجوز را دارند.
رییس مرکز ملی بهبود فضای کسب وکار وزارت اقتصاد اظهار داشت: حالا شاهد تحول اساسی در نگاه حکومت به مجوزدادن ها هستیم. تا پیش از این، هر زمان که حکومت می خواسته مجوزی را صادر کند، فرد را صدا می زده تا بیاید و مهارت او را ببیند، تست بیماری و اعتیاد بگیرد، در کلاس ها شرکت نماید و... به این مجموعه از اقدامات عوامل پیش بینی می گویند. تغییر اساسی بدین ترتیب است که نظارت ها باید پسینی شود. دقت داشته باشید که حالا در سامانه ملی صدور مجوزها اینگونه است که فرد می تواند مدارک و شرایط لازم را ببیند و از داخل خانه بدون آنکه به جایی مراجعه کند، این مدارک را بارگذاری کرده تا بعد از گذشت چند روز، مجوزش صادر شود.
وی با حضور در برنامه ایران شهر اشاره کرد: قانون جدید به ما می گوید که همه مجوزها اعلانی است، مگر آنکه خلافش صادر شود. این مساله در حالی است که قبلا برعکس بود و می گفتند مجوزها اعلانی نیست و تایید محور است. یعنی می گفتند که باید بیایید تا من شما را تست کنم، مدارکت را ببینم و... اما قانون جدید می گوید که اگر یکسری از شرایط را دارید، کار را شروع کنید اما بعدا شما را امتحان می کنم.
وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه چرا تعدادی از مجوزها صادر نشده است، اظهار داشت: برخی دستگاهها از این که نظارت ها پسینی شود، ترس دارند و دوست دارند مردم را بیاورند و تست بگیرند. این اتفاق در حالی است که از طرف رییس جمهوری این قانون مصوب شده، وزرا و معاون وزرا کاملا بدان پایبند هستند، اما در یک لایه پایین تر مقاومت هایی وجود دارد. مشکل اینجاست که مجوز را وزیر یا معاون وزیر صادر نمی کند بلکه دقیقا همان فرد لایه پایینی که با مردم رودرروست صادر می کند.
وی با ذکر یک مثال از تخلف برخی دستگاهها سخنان خودرا ادامه داد و اظهار داشت: همانطور که می دانید صدور مجوزها از هفته گذشته وارد فاز نظارتی شد و سیستم شکایت برایش گذاشتیم. در همین روزها یک نفر با ما تماس گرفت و اظهار داشت که من در سامانه شما مجوز کلاس زبان خواستم، اما از یکی از ادارات کل آموزش و پرورش به من زنگ زدند که چرا در آنجا ثبت نام کرده اید؟ پیش خودمان می آمدید! این کار تخلف است؛ به عبارت دیگر، هرگونه به حضور طلبیدن تخلف است، کاغذ دادن برای استعلام گرفتن تخلف است و هرگونه شرط اضافه خواستن تخلف است.
سیاح از عدم همکاری سازمان ثبت احوال در روند تسهیل صدور مجوزهای کسب وکار گلایه نمود و اظهار داشت: درگاه ملی نتوانست سرویس خوبی از ثبت احوال بگیرد. البته خوشبختانه امسال مجلس قانونی گذاشته و طی آن همه خدمات هویتی، باید از طرف سازمان فناوری اطلاعات در دسترس قرار گیرد و بنا بر این سامانه ای با عنوان «درگاه ملی هوشمند» طراحی شده است و هر کس می خواهد خدمتی از دولت بگیرد باید در این سامانه اهراز هویت شود.
رییس مرکز ملی بهبود فضای کسب وکار وزارت اقتصاد در پاسخ به سوال دیگری درباره این که قبلا مشاغل خانگی مجوز نمی خواسته است، اظهار داشت: مجوز گرفتن مشاغل خانگی الزامی نیست و نمی گوییم بیایید به شما مجوز بدهیم. ما می گوییم که بیایید رسمی شوید و خودرا ثبت کنید. نخستین منفعت ثبت شدن این است که می توانید از فوایدی مثل دارای برند بودن بهره مند شوید و کار خودرا گسترش بدهید. هدف ما در وزارت اقتصاد این است که اولاً تولد را آسان نماییم و ثانیاً رشد را آسان نماییم.
وی هم چنین در پاسخ به سوال دیگری درباره این که آیا مجوزهای شهرداری زیرنظر وزارت اقتصاد می آید یا خیر، اظهار داشت: باوجود این که شهرداری ها خیلی زیاد هستند، اما خوشبختانه شهردار تهران به عنوان نمونه برگزیده شد و ۲۱ مجوز آن به تایید هیئت رسید. حالا از وزارت کشور خواهش کردیم که این نمونه به مراکز استانها برود و همه شهرها با یک درگاه وصل شوند.
سیاح در بخش دیگری از سخنان خود از دخالت برخی اصناف در روند صدور مجوزها گلایه نمود و اظهار داشت: اصناف دخالت دارند و اختیارهای زیادی به دستشان است؛ بطورمثال می توانند تنظیم گری کنند که چه کسی بیاید و رقیب شود و چه کسی نیاید. خوشبختانه اتاق اصناف طرفدار این مساله است که این اختیار اضافه که به اتحادیه ها داده شده است، کم شود. اینها امضای طلایی کثیف هستند. جالب است بدانید که در یکی از شهرها سران اتحادیه فروشندگان خودرو حساب کرده اند که مغازه همگی شان بالای ۹۰۰ متر است، به همین دلیل قانونی نوشته اند که هر کس زیر ۹۰۰ متر مغازه دارد، پروانه نمی دهیم و حتی پروانه اش را تمدید نمی نماییم. برهمین اساس، جلوی مغازه او نیوجرسی گذاشته اند و کسب وکار آن فرد مختل شده است. این کار بسیار وقیحانه است.
وی افزود: در کل کشور حدود ۲۱۵۰ مجوز و استعلام شناسایی شده است که حدود ۳۰۰ مجوز آن مربوط به مشاغل خانگی است. تا حالا ۱۴۹۰ مجوز در سامانه ملی بارگذاری شده است اما ۶۵۰ تای آن مانده است. تا آخر تیرماه همه مجوزها روی سامانه بارگذاری می شود و پرونده آن بسته می شود. از آن تاریخ به بعد هر کس بخواهد مجوزی را درخواست بدهد باید بوسیله درگاه ملی مجوزها اقدام نماید. اینجاست که دیگر امضا طلایی ها خنثی می شود و همه چیز سیستمی می شود. حتی از داخل وزارتخانه نیز کسی نمی تواند کاری کند.
سیاح در آخر اظهار داشت: سایتی به نام بانک اطلاعات کسب و کارهای ایران داریم که هر مجوزی که از این به بعد صادر می شود در آن قرار داده می شود. هر اتفاقی که بیفتد، مجوز صادر شده در آنجا قرار می گیرد و قابل راستی آزمایی است. البته حالا هم این سایت آماده است اما به سبب برخی کارشکنی ها نتوانستیم آنرا بالا بیاوریم.
منبع:

1401/04/03
17:38:58
5.0 / 5
165
تگهای خبر: آمار , اقتصاد , بانك , حساب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما