چرا غرب از تحریم ها مقابل نفت روسیه عقب نشینی کرد؟

چرا غرب از تحریم ها مقابل نفت روسیه عقب نشینی کرد؟ در صورتیکه اتحادیه اروپا همچنان مصمم مانده است روسیه را بر سر جنگ در اوکراین، مجازات کند اما کمبود انرژی و مواد غذایی سبب شده است این گروه در تحریم هایش تجدیدنظر کند.به گزارش پول من به نقل از ایسنا، اگر از یک مقام اتحادیه اروپا بپرسید آیا این بلوک باید به کوشش برای مجازات روسیه بر سر حمله به اوکراین ادامه دهد، پاسخ مثبتی خواهد داد. این مقام اروپایی همانطور که در مصاحبه های گوناگون با رسانه ها مطرح گردیده است، خواهد اظهار داشت که پتانسیل تحریم به حد نهایی خود رسیده است اما دلیل نمی گردد که اتحادیه اروپا بخواهد فشارهای خودرا کاهش دهند.

با اینحال اروپا بی سر و صدا درحال تسهیل تحریم ها مقابل مسکو است. نشریه اکسپرس انگلیس، این حرکت را موافقت با درخواست های پوتین خوانده و بلومبرگ از آن به عنوان اصلاح تحریم های پیشین نام برده است. اما آنرا هر چه بنامیم، به این واقعیت می رسیم که اتحادیه اروپا شرایط را برای خود دشوار کرده است و این وضعیت تنها شامل اتحادیه اروپا نیست.

برای شروع، اتحادیه اروپا تصمیم گرفت به معافیت ها برای تحریم های روسی اضافه کند که به کشورهای خارج از این بلوک اجازه می دهد با نهادهای روسیه تحت تحریم همچون بانکها و شرکت های دولتی مانند روسنفت همکاری کنند. آنطور که بلومبرگ گزارش کرده است، این معافیت ها برای نهادهایی هستند که بنظر می رسد برای صادرات کالاهای کشاورزی، مواد غذایی و نفت به کشورهای خارج از اتحادیه اروپا ضروری به شمار می روند.

بنظر می رسد اتحادیه اروپا تلاش زیادی می کند تا دیگران را قانع کند تحریم ها مقابل روسیه، به هیچ وجه ارتباطی با اختلالات تجارت مواد غذایی یا انرژی نداشته است یا حداقل آنها قصد نداشتند اتفاق بیافتد.

اتحادیه اروپا در بیانیه های مطبوعاتی که از طرف شورای اروپا منتشر گردید تا تازه ترین دور تحریم ها مقابل طلای روسیه را اعلام نماید، این مسئله را مستقیما بیان نمود. در این بیانیه مطبوعاتی آمده است: اتحادیه اروپا متعهد است از همه تدابیری که ممکنست به ناامنی غذایی در سراسر جهان منتهی شود، اجتناب کند. هیچ کدام از تدابیری که امروز تصویب شدند یا قبل از این با در نظر گرفتن اقدامات بی ثبات کننده روسیه در وضعیت وضعیت اوکراین تصویب شدند، به هیچ وجه تجارت محصولات کشاورزی و غذایی شامل گندم و کود بین کشورهای غیر اروپایی و روسیه را هدف نگرفتند. تمامی این اظهارات اذعان بر این است که تحریم ها مقابل روسیه آنطور که هدف گذاری شده بود، به خوبی عمل نمی کند و بجای آن به کشورهای دیگری که در مناقشه اوکراین حضور نداشتند، لطمه می زند یا آنها را در معرض لطمه قرار داده است.

به علاوه در صورتیکه اتحادیه اروپا در تحریم های خود تغییراتی داده است تا اجازه دهد نفت روسیه بیشتری تجارت شود تا از یک موج دیگر افزایش قیمت های نفت پیشگیری کند، انگلیس برای پیوستن به ممنوعیت بیمه نفت این بلوک مقابل کشتی های روسی تردید دارد. مشارکت انگلیس در ممنوعیت بیمه محموله های نفتی به سبب سهم بازاری که بیمه گران انگلیسی در بیمه کشتیرانی دارند، لازم است.

گزارش اخیر روزنامه فایننشیال تایمز درباره این مساله نشان میدهد که این مسئله ممکنست با متحد ژئوپلیتیکی بزرگ انگلیس و نگرانی اش درمورد قیمت های نفت ارتباط داشته باشد. آمریکا برخلاف اتحادیه اروپا و تحریم هایش، به دنبال راه دیگری برای کاهش درآمدهای نفتی روسیه است و ایده اعمال سقف قیمت برای نفت روسیه را مطرح کرده است. تا حالا انگلیس، کانادا، آلمان، ژاپن، فرانسه و ایتالیا با این پیشنهاد موافقت کرده اند.

بر اساس تازه ترین اخباری که از کمپ گروه هفت به گوش می رسد، این ایده آن طور که برنامه ریزی شده بود، پیش نمی رود. بسیاری شامل مفسرین و فعالان صنعت کشتیرانی و رییس بانک مرکزی روسیه اعلام نموده اند که اعمال سقف قیمت روی نفت روسیه، عملی نخواهد شد و بنظر می رسد که گروه هفت به این گفته ها توجهی نکرده است.

رویترز در گزارشی آگاهی داده است گروه هفت به دنبال ممنوعیت کامل تمامی خدماتی است که حمل دریابرد نفت و فرآورده های نفتی روسیه در سراسر جهان را امکان پذیر می کنند، مگر این که نفت روسیه در قیمت مشخصی که با شرکای بین المللی این گروه روی آن توافق شده است، خریداری شود.

با این حال حرف زدن، از عمل کردن آسان تر است. هرچند وقتی همه جهان به شما نگاه می کند، حرف زدن هم مهم می باشد. بنابراین، برنامه ریزان گروه هفت اظهار کرده اند که با در نظر گرفتن این مساله و گزینه های دیگر، ما مکانیزم های خنثی سازی را در کنار تدابیر محدودکننده در نظر می گیریم تا اطمینان حاصل نماییم که کشورهای لطمه پذیرتر، به بازارهای انرژی همچون بازار روسیه دسترسی خواهند داشت.

به عبارت دیگر، درست مانند اتحادیه اروپا، گروه هفت مراقب آنست که موجب لطمه ناخواسته به کشورهایی که در مناقشه اوکراین حضور ندارند، نشود و اطمینان حاصل کند که نفت روسیه، آزادانه به دست آنها می رسد و سپس فرآورده های تهیه شده از نفت روسیه به اتحادیه اروپا می روند. هند نفت روسیه را خریداری نموده و فرآورده های پالایش شده هندی را به اتحادیه اروپا می فروشد. در اطلاعات محموله این کشتی ها که مقصد آنها اتحادیه اروپاست، از روسیه نامی برده نمی گردد.

سیاست گذاران اتحادیه اروپا، انگلیس و آمریکا باید درک کنند که تحریم روسیه به آسانی تحریم یک صادرکننده نفت دیگر نیست. به ویژه که این صادر کننده نفت، کالاهای حیاتی بسیار دیگری مانند مواد غذایی و کود و فلزات اساسی را هم صادر می کند. حتی آمریکا روشن کرده که تحریم هایش، صادرات کود روسیه یا درحقیقت صادرات محصولات کشاورزی این کشور را هدف نمی گیرد.

بر اساس گزارش اویل پرایس، بنظر می رسد دشمن آنها، کود و محصولات کشاورزی زیادی تولید می کند که برای تغذیه مردم خارج از روسیه استفاده می شود. این مساله برای نفت هم صدق می کند، بطوریکه این اتحادیه اروپا، انگلیس و آمریکا را وادار کرده است از شدت تحریم هایشان بکاهند.
1401/05/17
22:28:21
5.0 / 5
208
تگهای خبر: بازار , بانك , بانك مركزی , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما