بدهی های دولت بابت اوراق نصف شد

بدهی های دولت بابت اوراق نصف شد به گزارش پول من، دولت از آغاز سالجاری ۸۷ هزار میلیارد تومان بابت اصل و سود اوراق بدهی انتشار یافته در سالهای قبل را پرداخت کرده و کل تعهدات باقیمانده تا آخر سال بابت تسویه اصل و سود اوراق انتشار یافته در سالهای قبل، ۸۷.۶ هزار میلیارد تومان است.


به گزارش پول من به نقل از ایسنا، مطابق قانون بودجه ۱۴۰۱، دولت امسال می توانست ۱۱۸ هزار میلیارد تومان اوراق بفروشد اما از آغاز سال ۱۴۰۱ تابحال دولت ۸۹.۲ هزار میلیارد تومان اوراق فروخته که از این مقدار ۳۵ هزار میلیارد تومان از این اوراق غیرنقدی و ۵۴.۲ هزار میلیارد تومان آن نقدی بوده است.
طبق اعلام وزارت امور اقتصادی و دارایی، میزان فروش اوراق دولتی از ۱۰ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در سال ۱۳۹۴ به ۲۰۲ هزار و ۴۶۵ میلیارد تومان در سال ۱۳۹۹ رسید، اما در سال ۱۴۰۰ این میزان به ۱۸۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان کم شده است و بر مبنای برنامه ریزی انجام شده، میزان فروش اوراق در سال ۱۴۰۱ کمتر از سال ۱۴۰۰ خواهد بود.
برپایه این گزارش، دولت باید امسال ۱۷۴ هزار و ۶۴۲ میلیارد تومان اصل و سود اوراق فروخته شده در سالهای قبل را بازپرداخت کند.
همینطور دولت تا آخر سال ۱۴۰۵ باید ۵۲۲ هزار و ۱۷۸ میلیارد تومان اصل و سود اوراق انتشار یافته را پرداخت کند.
از آغاز سالجاری تا تاریخ تهیه این گزارش ۸۷ هزار میلیارد تومان بابت اصل و سود اوراق بدهی انتشار یافته در سالهای قبل، پرداخت کرده است که شامل ۶۵ هزار میلیارد تومان بابت اصل و ۲۱.۹ هزار میلیارد تومان بابت سود این اوراق بوده است.
گفتنی است؛ کل تعهدات باقیمانده تا آخر سال بابت تسویه اصل و سود اوراق انتشار یافته در سالهای قبل، ۸۷.۶ هزار میلیارد تومان است.
عملکرد تسویه اصل و سود اوراق دولتی در سنوات گذشته نشان میدهد که در سال ۱۴۰۰ مجموعا ۹۵.۸ هزار میلیارد تومان از اصل و سود این اوراق، تسویه شده و در سال ۱۳۹۹ مجموعا ۵۹.۶ هزار میلیارد تومان بابت اصل و سود این اوراق پرداخت شده است.
طبق این گزارش، از آنجائیکه استقراض از بانک مرکزی برای جبران کسری بودجه خط قرمز دولت بوده، فروش اموال مازاد و اوراق به جای استقراض از بانک مرکزی و بعنوان کم خطرترین راه دنبال شده است و البته دراین زمینه هم ملاحظه دولت این بوده که فروش اوراق را بگونه ای انجام دهد که کمترین اثر منفی را در دیگر بازارها داشته باشد.
ازاین رو در ماه های سپری شده از سالجاری، ۸۹.۲ هزار میلیارد تومان اوراق توسط دولت انتشار یافته است و رقمی نزدیک به آن یعنی ۸۷ هزار میلیارد تومان بابت اوراق قبلی به بازار و مردم بازگردانده و در واقع از همین ابزار هم حداقل استفاده را داشته است.
منبع:

1401/07/05
14:29:07
5.0 / 5
154
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما