لگد تحریم های نفتی به سلطه دلار

لگد تحریم های نفتی به سلطه دلار به گزارش پول من، تحریم های بین المللی که به سرکردگی آمریکا ضد روسیه به اجرا درآمده و سبب شده بیشتر معاملات مسکو با هند که به یکی از بزرگترین مشتریان نفت این کشور تبدیل گشته است، با استفاده از ارزهای دیگر صورت گیرد، سلطه چند دهه ای دلار بر تجارت بین المللی نفت را به لرزه درآورده است.به گزارش پول من به نقل از ایسنا، سلطه دلار هر چند وقت یکبار زیر سوال رفته است و با اینحال به سبب مزایای بسیار زیاد استفاده از رایج ترین ارز دنیا برای تجارت، همچنان ادامه پیدا کرده است. اما حالا تجارت نفت هند، در پاسخ به ‌پریشانی تحریم ها و جنگ اوکراین، قوی ترین شواهدی که تا کنون از روی آوردن به استفاده از ارزهای دیگر وجود داشته است را نشان میدهد که می تواند ماندنی شود.

این کشور، سومین واردکننده بزرگ نفت در جهان است و بعد از اینکه اروپا در واکنش به جنگ در اوکراین، از دریافت نفت روسیه خودداری کرد، به مشتری بزرگ نفت روسیه تبدیل شد.

به گفته چندین منبع تجاری و بانکی، بعد از آنکه ائتلاف مخالف جنگ در پنجم دسامبر سال گذشته، مکانیزم سقف قیمت برای فروش نفت دریابرد روسیه را فعال کرد، مشتریان هندی، پول عمده نفتی که از روسیه خریداری می کنند را به ارزهای غیر دلاری همچون درهم امارات متحده عربی و بتازگی روبل روسیه، پرداخت می کنند. این منابع افزودند: ارزش این معاملات در سه ماه گذشته، در مجموع معادل چند صد میلیون دلار بوده که قبل از این بی سابقه بوده است.

اقتصادهای گروه هفت، اتحادیه اروپا و استرالیا، اواخر سال قبل با سقف قیمت ۶۰ دلار در هر بشکه برای فروش نفت روسیه که بوسیله دریا حمل می شود، موافقت کردند و فراهم کردن خدمات بیمه و حمل و نقل غربی برای محموله های نفت روسیه که بالاتر از این قیمت فروخته می شوند را ممنوع کردند.

به گفته سه منبع مطلع که مایل نبودند نامشان فاش شود، تعدادی از بازرگانان مستقر در دبی و شرکت های انرژی روسیه، گازپروم و روس نفت، بدنبال پرداخت های غیر دلاری برای برخی از گریدهای نفتی روسیه هستند که در هفته های اخیر، بالاتر از سقف قیمتی ۶۰ دلار در هر بشکه به فروش رفته اند.

این فروش ها، سهم کوچکی از کل فروش روسیه به هند محسوب می شوند و به نظر نمی رسد تحریم هایی را نقض کنند که مقامات و مفسرین آمریکایی پیش بینی کرده بودند با بهره گیری از خدمات غیرغربی مانند ناوگان کشتی ها و بیمه روسی، می توانند دور زده شود.

به گفته منابع تجاری و همین طور مقامات اقتصادی سابق روسیه و آمریکا، همسو با تلاش مسکو برای دلار زدایی از اقتصادش و تلاش بازرگانان برای اجتناب از تحریم ها، سه بانک هندی از برخی از این معاملات حمایت کردند.

اما بعد از اینکه ماه گذشته، آمریکا و انگلیس بانک MTS روسیه که در ابوظبی مستقر است را به موسسات مالی روسیه در لیست تحریم ها اضافه کردند، ادامه پرداخت پول نفت روسیه به درهم ممکنست دشوارتر شود.

به گفته منابع تجاری، MTS تعدادی از پرداخت های غیر دلاری نفت هند را تسهیل کرده است.

یک منبع پالایشگاهی هندی اظهار داشت: بیشتر بانکهای روسی از زمان جنگ با تحریم مواجه گشته اند، اما مشتریان هندی و تامین کنندگان روسی مصمم به ادامه تجارت نفت روسیه هستند. این منبع به رویترز اظهار داشت: تامین کنندگان روسی، بانکهای دیگری را برای دریافت پول نفت پیدا خواهند کرد. دولت هم از ما نمی خواهد که خرید نفت روسیه را متوقف نماییم، بدین سبب امیدواریم در صورت مسدود شدن سیستم فعلی، مکانیزم پرداخت دیگری پیدا شود.

دوستانه در مقابل خصمانه

پرداخت پول نفت به دلار، دهه هاست که تقریباً شیوه رایج جهانی بوده است. در مقایسه، آمار ژانویه سیستم پرداخت سوئیفت نشان میدهد که سهم این ارز از کل پرداخت های بین المللی، بسیار کمتر بوده و ۴۰ درصد است.

دانیل آن، اقتصاددان ارشد سابق در وزارت خارجه آمریکا و محقق فعلی مرکز بین المللی وودرو ویلسون برای پژوهشگران، می گوید که قدرت دلار بی نظیر است، اما تحریم ها می تواند سیستم های مالی غرب را تضعیف کرده و در عین حال، در دستیابی به هدف خود، ناکام بماند. کوشش های کوتاه مدت روسیه برای فروش کالاها به ارزهایی غیر از دلار، تهدید واقعی برای تحریم های غرب نیست. اما غرب با اضافه کردن یک لایه اداری دیگر، رقابت پذیری خدمات مالی خودرا تضعیف می کند.

اجرای مکانیزم سقف قیمت با تحریم اتحادیه اروپا مقابل واردات نفت روسیه بوسیله دریا، همزمان شد و یک سال تحریم ها و ممنوعیت ها همچون اخراج روسیه از سیستم پرداخت جهانی سوئیفت را کامل کرد.

در نتیجه این تحریم ها، حدود نیمی از ذخایر طلا و ارز خارجی روسیه که به حدود ۶۴۰ میلیارد دلار رسید، بسته شد.

روسیه در واکنش به این وضع، اعلام نمود که بدنبال دریافت پول صادرات انرژی خود به ارز کشورهای دوست خواهد بود و سال گذشته، به کشورهای غیردوست اتحادیه اروپا فرمان داد که پول واردات گاز را به روبل پرداخت کنند.

الکساندرا پروکوپنکو، تحلیلگر مستقل و مشاور سابق بانک روسیه اظهار داشت: برای شرکت های روسی از آنجائیکه پرداخت ها، حتی اگر هیچ تحریمی را نقض نمی کردند، مسدود یا به تعویق افتاد، دلار بطور بالقوه به یک دارایی سمی تبدیل شد.

روسیه به تجارت با سایر نقاط جهان به شدت نیاز دارد، برای اینکه هنوز به درآمدهای نفت و گاز خود وابسته است، بنابراین، مسکو همه گزینه های خودرا امتحان می کند. روسیه سرگرم کار روی ایجاد یک زیرساخت مستقیم بین سیستم های بانکی روسیه و هند است. بزرگترین بانک دولتی هند وام دهنده هند یک حساب نوسترو یا ارز خارجی در روسیه دارند و به همین ترتیب، خیلی از بانکهای روسیه برای تسهیل تجارت، نزد بانکهای هندی حساب باز کرده اند.

گیتا گوپینات، معاون مدیر صندوق بین المللی پول، یک ماه بعد از حمله روسیه به اوکراین، به روزنامه فایننشال تایمز اظهار داشت: تحریم های روسیه می تواند با تشویق بلوک های تجاری کوچک تر به استفاده از ارزهای دیگر، سلطه دلار را تحلیل ببرد. دلار حتی در این منظر، ارز اصلی جهانی باقی خواهد ماند، اما تکه تکه شدن در سطح کوچکتر بطور یقین، کاملا محتمل است.

فراتر از روسیه، تنش بین چین و غرب نیز هنجارهای قدیمی تجارت جهانی تحت سلطه دلار را تضعیف می کند.

روسیه قسمتی از ذخایر ارزی خودرا به یوان نگه می دارد در صورتیکه چین دارایی دلاری خودرا کاهش داده است. ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، سپتامبر گذشته اعلام نمود مسکو موافقت کرده است که گاز خودرا بجای دلار، به یوان و روبل به چین بفروشد.

هند جای اروپا را می گیرد

طبق گزارش آژانس بین المللی انرژی، هند طی سال میلادی گذشته، با افزایش خرید بشکه های ارزان نفت روسیه، جای اروپا را به عنوان مشتری اصلی روسیه گرفت. واردات نفت روسیه به هند در مقایسه با قبل از جنگ اوکراین، ۱۶ برابر شد و نفت روسیه حدود یک سوم کل واردات نفت به هند را تشکیل داد.

به گفته منابع تجاری، هر چند هند، تحریم ها مقابل مسکو را به رسمیت نمی شناسد، اما بیشتر خریدهای نفت روسیه به هر ارزی که انجام شده، با این تحریم ها مطابقت داشته و تقریباً تمام فروش ها، در سطوح پایین سقف قیمت تعیین شده، انجام شده است.

با این حال، بیشتر بانکها و موسسات مالی در مورد تسویه هرگونه پرداخت محتاط هستند تا از نقض ناخواسته قانون بین المللی اجتناب کنند.

به گفته منابع تجاری، برای پالایشگاه های هندی که در هفته های اخیر تسویه تعدادی از خریدهای نفت روسیه به روبل را آغاز نموده اند، قسمتی از پرداخت ها توسط بانک دولتی هند بوسیله حساب روبلی نوسترو در روسیه انجام شده است. این منابع افزودند: این معاملات بیشتر برای خرید نفت از غولهای انرژی دولتی روسیه گازپروم و روس نفت بوده است.

بانک بارودا و اکسیس بانک بیشتر پرداخت های درهم را انجام داده اند.

هند چارچوبی را برای تسویه تجارت با روسیه به روپیه در صورتیکه معاملات روبلی با تحریم ها بیشتر قطع شود، آماده کرده است.

بر اساس گزارش رویترز، وزارت خزانه داری آمریکا در پاسخ به درخواست اظهار نظر در این زمینه، به اظهارات جانت یلن، وزیر خزانه داری آمریکا دو هفته بعد از شروع جنگ اوکراین اشاره نمود که اظهار داشته بود: فکر نمی کنم دلار رقابت جدی داشته باشد و احتمالاً برای مدت طولانی نیز چنین رقابتی وجود نخواهد داشت.
1401/12/18
17:33:28
5.0 / 5
286
تگهای خبر: آمار , ارز , اقتصاد , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما